NASDAQ Nedir?

Nasdaq borsası nedir? Nasdaq hangi ülkenin borsasıdır? Nasdaq endeksinin özellikleri nelerdir? Nasdaq’ta işlem gören hisseler nelerdir? Birçok yatırımcının aklında olan bu soruların cevaplarını birlikte öğrenelim…

Nasdaq (National Association of Securities Dealers Automated Quotations), 1971 yılında elektronik olarak hisse senetlerinin alım satımı için New York'ta kurulmuş olan özel bir ABD borsasıdır. 2020 yılında Nasdaq tamamen bağımsız hale gelerek, halka açık bir şirket olmuştur.Nasdaq’ta işlem gören hisse senetlerinin piyasa değeri 11 trilyon dolardan, gerçekleşen günlük işlem hacmi ise 4.5 milyar lot hisse senedinden daha fazladır. Tam elektronik borsa olma özelliği taşıyan Nasdaq Borsası’nda tüm işlemler elektronik sistem üzerinden yapılır. Nasdaq, Amerika Birleşik Devletleri’ne ait en büyük elektronik ve otomatik borsa olma özelliğine sahiptir. En önemli özelliklerinden biri ise dünya çapında büyük ya da küçük ölçekli çok sayıda teknoloji şirketinin hisse senedinin bu borsada işlem görüyor olmasıdır.Nasdaq, dünyanın teknoloji borsası olarak kabul edilir.(kaynak)

Nasdaq 100 endeksi, Nasdaq’ta işlem gören ve piyasa değeri bakımından en üst sırada bulunan 100 şirketin performansını değerlendirmek için kullanılan bir göstergedir. Küresel çapta çok büyük birçok şirketi bünyesinde barındıran Nasdaq şirketleri arasında Facebook, Microsoft, Apple, Oracle, Airbnb, Intel, Adobe, Netflix, Yandex, eBay gibi şirketler bulunur.

Yatırımcıların merak ettiği sorulardan bir diğeri de Nasdaq Borsası’ndan nasıl hisse senedi alınır sorusudur. Birlikte bakalım…

Nasdaq Borsası’nda işlem gören hisse senetlerinin alım satım işlemlerini yapmak için yurt dışı piyasalarda işlem yapmaya imkân tanıyan aracı kurumlardan birinde yatırım hesabı açmak gerekir. Seçtiğiniz aracı kurumdan Nasdaq Borsası üzerinde işlem gören şirketlerin hisse senetlerini alıp satarak yatırım yapabilirsiniz.

Yurt dışı piyasalara erişim imkânı sunan QNB Finansinvest uygulaması üzerindenkolayca yatırım hesabını açabilir ve hızlıca yurt dışı piyasalarda işlem yapmaya başlayabilirsin.

Nasdaq hisselerinde işlem yapabilmek için merkezi ABD ile oluşan saat farklarına da dikkat edilmesi gerekir. Nasdaq Borsası’nın ABD ve Türkiye’deki işlem saatleri aşağıdaki gibidir:

Nasdaq açılış saati: ABD 9:30, Türkiye 16:30

Nasdaq kapanış saati: ABD 16:00, Türkiye 23:00Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!