Arbitraj Nedir?

Traderler ve birçok yatırımcının en merak ettiği sorulardan biri de arbitraj nedir ve nasıl yapılır sorusudur. Borsada arbitraj nedir? Birlikte öğrenelim…

Arbitraj, farklı piyasalarda işlem gören aynı menkul kıymetin, paranın veya değerli madenin fiyatının farklı olması durumunda, eş zamanlı olarak düşük fiyatlı piyasadan alınıp yüksek fiyatlı piyasada satılmasıdır. Risksiz kâr elde etme stratejisine dayanır. Arbitraj, çok küçük risklerle ya da tamamen risksiz bir şekilde kazanç sağlamayı mümkün kılar. Yatırımcı risksiz kâr elde edebilmek için farklı piyasalardaki dengesizlikten faydalanır.

Arbitraj işlemi için unutulmaması gereken en önemli konu, aynı ürünü bir yerden alırken aynı anda diğer yerde satmamız gerekir. Çünkü temel olarak arbitraj, fiyat farklarından avantaj sağlamayı amaçlar.

Arbitraj yapmak pratikte göründüğü kadar kolay değildir. Genellikle arbitraj yapan yatırımcılar piyasaya hakim, deneyimli yatırımcılardır. Yeni başlayan yatırımcılar eş anlı işlem yapmakta zorlandıklarından dolayı arbitraj işlemi deneyimsiz yatırımcılara uygun değildir.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Arbitraj işlemlerinde alım ve satım işlemleri eş zamanlı olarak yapılır. Böylece iki fiyat arasındaki farkın değişmemesi sağlanır. Döviz kurları üzerinden arbitraj işlemine bir örnek verelim:

1 doların Türkiye’de 15,55 TL’ye, ABD piyasasında ise 15,85 TL’ye satıldığını düşünelim. Bu tabloda doların Türkiye piyasasında daha ucuz olduğunu görüyoruz. O hâlde Türkiye’den dolar alarak, aldığımız bu dolarları ABD piyasasında yeniden Türk lirasına çevirelim. Bu işlem sayesinde her 1 dolardan 0,30 TL kâr edilmiş olur.

Arbitraj işlemleri kendi içerisinde 3 gruba ayrılır. Peki arbitraj çeşitleri nelerdir? Birlikte öğrenelim…

  1. Döviz Arbitraj: İki farklı piyasadaki döviz farklılıklarından risksiz kâr etmek amacıyla yapılır. Döviz piyasası arbitraj işlemleri yapmak için uygun bir piyasa olma özelliğini taşır.
  1. Dolaylı Arbitraj: Bu arbitraj çeşidinde sadece iki tane piyasa bulunur. Bu arbitraj işlemlerinin temeli menkul kıymeti düşük fiyatla alıp yüksek fiyatla satarak kâr elde etmektir.
  2. Dolaysız Arbitraj: Bu arbitraj çeşidini dolaylı arbitrajdan ayıran en önemli özelliği en az üç piyasanın söz konusu olmasıdır. Alım-satım işlemleri sonucunda en başta sahip olunan iktisadi kıymete sahip olunur.


Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!