Borsada İşlem Yapmak İçin Neler Gerekli?

Borsada yatırım yapmak teknolojinin de gelişmesiyle birlikte çok daha kolay, güvenli ve hızlı bir hâle geldi. Artık pek çok kişi yatırımlarını şekillendirmek için borsada işlem yapmaya başlamak istiyor. Peki borsada işlem yapmaya nasıl başlanır? Borsada işlem yapmak için neler gerekli? Birlikte öğrenelim…

Borsada yatırım yapmak isteyen yatırımcıların ilk yapması gereken şey SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) lisansına sahip bir aracı kuruluş veya bankaların yatırım bölümlerinde yatırım hesabı açtırmaktır.

Aracı Kuruluş Nedir?

Sermaye piyasalarında işlem yapmak üzere kurulan ve SPK tarafından lisansı ve aracılık yetkisi verilen kuruluşlardır. Yatırımcılar, hisse senetleri, döviz, vadeli işlem piyasaları, Eurobond ve yatırım fonları gibi ürünlerde aracı kurumlar kanalıyla alım satım yapabilir.

Borsada yapılan tüm işlemleri yatırım hesabının bağlı olduğu aracı kurum kanalıyla gerçekleştirmek gerektiğinden, seçilecek aracı kurumun beklentileri karşılayacak nitelikte olması çok önemlidir. Bankalar ve yetkili aracı kurumların güncel listesine SPK’nın resmi web sitesinde yer alan listeden ulaşılabilir. Aracı kurum seçilirken hizmet koşulları, komisyon oranları, masraf ve diğer kesintileri, uygulanan işlem ücretlerini ve yatırımcının istek ve taleplerine en uygun hizmet koşullarını sağlayan aracı kurum olup olmadığına detaylıca bakılması gerekir. Seçilen aracı kurumda hesap açıldıktan sonra aracılık hizmetleri çerçeve sözleşmesini ve sermaye piyasası işlemlerine ilişkin risk bildirim formunu okuyup imzalayarak teslim edildiğinde hesap aktif ve kullanılır duruma gelir. Yatırım hesabına para transferi yapıldıktan sonra yatırım platformu üzerinden işlemlere başlanılır.

Yatırım hesabı açıldıktan sonra borsada işlem yapabilmek için ne kadarlık bir tutar gerekir? Borsaya başlamanın bir sınırı var mı?

Borsada yatırım yapmak için bir sınırlama bulunmaz. Hisse senetlerinden en az bir adet alabilirsiniz. Yani düşük miktarlar yatırarak da borsaya girebilir ve hisse senedine yatırım yapabilirsiniz. Yapılan yatırımın geri dönüş oranı çok yüksek olabilir fakat yatırılan paranın tutarı çok küçük ise getirisi de az olacaktır. Buradaki asıl amacın sadece borsada işlem yapmak değil, yapılan yatırım üzerinden para kazanmak olduğunun unutulmaması gerekir.

Sen de borsada yatırım yaparak birikimlerinizi değerlendirmek için QNB Finansinvest üzerinden kolayca hesabını açabilir, birçok yatırım ürününe tek bir yerden kolayca ulaşabilirsin.


Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!