Destek-Direnç Nedir?

Destek seviyesi nedir? Direnç seviyesi nedir? Destek ve direnç seviyeleri neden önemlidir? Birçok yatırımcının aklında olan bu soruların cevaplarını birlikte öğrenelim…

Destek Seviyesi Nedir?

Destek noktası; enstrüman fiyatının altında bulunduğu ve daha fazla düşmesine engel olduğu seviye olarak karşımıza çıkar. Genellikle fiyat, destek noktasının altına inmek yerine geri döner. Ancak talepte daha fazla azalma olursa bu seviye kırılabilir ve yeni bir destek noktası oluşabilir. Fiyat yeni bir destek noktası belirlenene kadar düşmeye devam eder.

Destek seviyeleri düşüşte olan trendin yükselmesini sağlar. Para kazanmanın mantığı düşük fiyat seviyelerinden alım yaparak, yüksek seviyeler üzerinde satış yapmaya dayanır. Haliyle trend geri çekilmeye başladığında yatırımcılar bu fırsatı değerlendirmek için alım yönünde işlem yaparlar.

Direnç Seviyesi Nedir?

Direnç seviyeleri; fiyatı yükselmekte olan bir yatırım aracı için yükselişin yavaşladığı, alıcıların isteksiz, satıcıların ise daha istekli olduğu seviyeleri ifade eder. Bir teknik grafikte direnç seviyeleri, fiyat hareketinin zorlanacağı seviyeler konusunda ipuçları verebilir. Aynı zamanda bu seviyeleri, fiyatın daha önce çok kez ulaştığı ve yeniden ulaşabileceği seviyeler olarak değerlendirilebilir.

Tıpkı destek seviyeleri gibi direnç seviyelerinde de fiyatın pek çok kez uğramış olduğu direnç seviyesi güçlü bir direnç seviyesidir ve yükselişin bu seviyeye kadar olacağı ve bu seviyede zorlanabileceğini gösterir. Güçlü bir direnç seviyesinin kırılması ise hisse fiyatının yükselişi için oldukça pozitif bir mesaj olarak yorumlanabilir.

Destek ve Direnç Seviyeleri Neden Önemli?

Destek ve direnç seviyeleri, yatırımcılara hisse fiyatının olası bir düşüş ya da yükseliş ihtimalinde hangi seviyelere gerileyebileceğini veya hangi seviyelere kadar yükselebileceğini gösterir.Destek seviyeleri yorumlanırken fiyatın gerilediği bu seviyelerden destek bularak yükselmeye devam edebileceği gibi bu seviyeyi de kırarsa düşüşün devam edeceği sinyali alınabilir.

Aynı şekilde direnç seviyeleri için de fiyatın yükselişte direnç seviyesine geldiğinde dirençle karşılaşabileceği ve o seviyeden geri çekilme yaşayabileceği önceden tahmin edilebilir. Bir direncin yukarı yönlü kırılmasıyla ise yükselişin devam edeceği sinyalini alınabilir.

Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!