Devlet Tahvili

En çok tercih edilen yatırım araçları neler? Devlet tahvili almak riskli mi? Garanti bir yol izlemek isteyen yatırımcılar hangi araçlara yönelmelidir? Bu soruları birçok yatırımcının düşündüğünü biliyor ve bu konuya açıklık getirmek istiyoruz.

Devlet tahvili, devletin 1 yıldan uzun vadeli borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak için çıkarılan borçlanma senetleridir. Hazine ve Maliye Bakanlığıtarafından çıkarılan bu finansal araç için devlet belirtilen tarihte faiz getirisiyle beraber ödeme yapmayı garanti eder.

Devlet tahvili, temel prensipte, devletin bono ve tahvil alan yatırımcılardan belirli bir faiz ve vade ile borç alması ve vadesi geldiğinde de alınan borç tutarı olan anaparayı vade süresi boyunca işleyen faizi ile birlikte yatırımcıya geri ödemesi şeklinde açıklanabilir.

Devlet tahvilleri kuponlu ve kuponsuz olarak ihraç edilir ve faiz her zaman özel sektör borçlanma araçlarına göre daha düşüktür. Devlet garantisi ile ihraç edilmeleri faiz düşüklüğüne sebep olmaktadır.

Kuponlu ve Kuponsuz Devlet Tahvilleri nelerdir?

Kupon Ödemeli Devlet Tahvilleri’nde vadeden önce belirli dönemlerde kupon faizi ödemesi gerçekleştirilir. Yatırımcılara kupon ödemeleri yapılarak nakit akışı sağlanır.

Kupon Ödemesiz Devlet Tahvilleri’nde vade süresince bir kupon ödemesi gerçekleştirmez. Vade sonu değeri üzerinden belirlenen faiz oranı ile iskonto edilerek satılır.

Genellikle 2 yıldan uzun vadeli tahviller kuponlu, 2 yıla kadar vadeli olanlar ise iskontolu olarak ihraç edilir. İskontolu tahvil sahipleri vade sonuna kadar beklediklerinde nominal değeri geri alırlar. Kuponlu tahvillerde senede 1, 2 veya 4 kez kupon karşılığında faiz ödemesi yapılır ve vade sonunda tahvil üzerinde yazılı nominal değer üzerinden devlet tahvilini geri alır. Devlet tahvili faizödemeleri ayın 1’i ile 15’i arasında yapılmaktadır.

Devlet tahvilleri hazine garantili oldukları için güvenilir yatırım araçlarıdır. Düşük riskli ve sabit getirili araçlara yatırım yapmak isteyenlerin de tercihi olan veya tercih edebileceği bir yatırım aracıdır.

Bu yatırım araçları zarar etme riski en düşüklerden biridir. Ayrıca yatırımcı vade başından itibaren tam olarak ne kadar getiri elde edeceği konusunda da bilgi sahibidir. Tahvil yatırımları belirli bir vade ve faiz mantığına dayandığından, ödemeler ise devlet tarafından garanti altına alındığından risksiz yatırım seven kişiler için en uygun araçlardır.


Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!