Dow Jones Endeksi

Yatırım dünyasına yeni giren birçok kişinin merak ettiği sorulardan birisi de Dow Jones Endeksi nedir? Dow Jones endeksine nasıl yatırım yapılır? Güçlü ekonomik göstergelere sahip Dow Jones endeksinde hangi şirketler bulunur? Birlikte öğrenelim…

Dow Jones, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören dünyanın en büyük 30 şirketinin hisse senetlerinden oluşan bir endekstir. “Modern Teknik Analizin” atası olarak bilinen Charles Dow, 1896 yılında Dow Jones endeksinin kurucusudur.

1896 yılında işlem görmeye başlayan endeks, aynı zamanda dünyanın en çok bilinen ve takip edilen hisse senedi olma özelliğini taşır. Dow Jones endeksi finansal piyasalarda aktif olarak işlem gören ve dünyada ileri gelen 30 şirketin hisse senedinin fiyatlarını verir. Bu endekste yer alan başlıca hisse senetlerini şöyle sıralayabiliriz; JP Morgan, Microsoft, Citigroup, MC Donalds, Verizon, WalMart, IBM, Visa, Apple ve Nike.

Dow Jones endeksinde yer alan tüm şirketler halka açık olarak işlem görür. Bünyesindeki şirketlerde yüksek hisse fiyatlarına sahip olan şirketler, düşük hisse fiyatlarına sahip olan hisselerden daha fazladır.

Türkiye’nin öncü forex kurumlarından olan QNB Finansinvest yatırımcılarına Dow Jones Endeksi’nde 1/10 kaldıraç ile işlem yapma fırsatı sağlıyor. QNB Finansinvest yurt dışı işlemleri hesabı ile Dow Jones endeksinde bulunan şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapabilirsin.


Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!