Dünya Borsalarında Yatırım Nasıl Yapılır?

Dünya borsalarında yatırım nasıl yapılır? Dünya borsaları nelerdir? Dünya borsalarında yatırım nasıl yapılır? Birçok yatırımcının aklında olan bu soruların cevaplarını birlikte öğrenelim…

Her ülkenin, halka açık şirketlerinin işlem gördüğü, hisse senetleri borsası bulunur. Dünya borsaları olarak geçen kavram ise işlem hacmine göre anlamlı büyüklüğe sahip, dünyadaki makro ve mikro gelişmelerden etkilenen, finansal piyasaların yakından takip ettiği endekslerdir. Dünya borsaları veya dünya endeksleri, ilgili ülkeye ait borsada işlem gören hisse senetlerinin endeks içerisindeki ağırlıklarına göre oluşturulan bir değer olarak ifade edilebilir.

Dünya borsaları içerisinde işlem hacmi bakımından Amerika borsaları en büyüktür. Amerika borsalarında hisse senetlerinin yanı sıra borsa yatırım fonları da işlem görmektedir. Borsa yatırım fonları, hisse senedi gibi işlem gören ancak belirli bir dayanak varlığa yatırım yapan fonlardır. Londra borsası, işlem hacmi bakımından dünyanın 2. büyük borsasıdır. Londra borsasında 3.000’in üzerinde şirket işlem görür. Amsterdam, Brüksel, Lizbon ve Paris borsaları Euronext çatısında altında işlem görür.

Yurt dışı borsalarında işlem yapmak için bir aracı kuruma başvurmak gereklidir. Bu işlemleri yapabilmek için öncelikle QNB Finansinvest’tebir hesap açılmalı ve yurt dışı işlemler sözleşmesi imzalanmış olunmalıdır. Dünya borsalarında işlem yapabilmek için belirlenen alt limit 1.000 Amerikan doları veya karşılığı olan Türk Lirası’dır. Hisse senedi işlemlerinde komisyon oranı Finansinvest özelinde binde 2 olup ayrıca borsa payı alınmaktadır. Borsa payları, işlemin yapıldığı ülkenin borsası tarafından alınmakta olup kuruşlar düzeyinde ifade edilmektedir.

Dünya borsalarında yapılacak hisse senetleri işlemlerinde takas ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte genelde T+3’tür. Alınacak hisse senetlerinin saklanması ilgili ülke otoritesince izne sahip yetkili saklamacı kuruluş tarafından yapılır.

Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!