Eurobond Nedir?

Yatırımların çoğunluğu bireysel bazda gibi gözükse de şirketler açısından da en büyük yatırım borçlanma araçları ile kaynak oluşturmak oluyor. Bu kaynaklar yerel ve uluslararası düzeyde olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Peki eurobond bu kaynaklardan hangisini temsil ediyor? Eurobond uluslararası piyasalarda kaynak oluşturmak için yabancı para cinsinden işlem gören uzun vadeli borçlanma aracıdır. İsminden dolayı sadece euro endeksli sanılsa da eurobond, döviz endeksli bir araçtır. Kamu yada özel sektörün ülke dışına ihraç ettiği bir tahvil türüdür diyebiliriz. Yerel terimlerden olan hazine bonosu ve devlet tahvili ile benzerlikler taşımaktadır.

Eurobond borçlanmaları, çoğunlukla euro ve usd olarak ihraç olur. Faizin gidişatına göre kar zarar durumları hesaplanır. Sabit kupon faizi olan eurobond ihracı, euro üzerinden yılda bir, dolar üzerinden ise yılda iki kere gerçekleştirilir. Döviz mevduatına göre daha yüksek faiz oranına sahip eurobond, hem ülkemizde hem de dünyada yatırımcının tercih ettiği araçlardan biri haline gelmiş durumda. Bunun kanıtı olarak dünyada 100 milyon dolarlık işlem hacmini aşmış olması gösterilebilir.

Peki bahsi geçen eurobond faizi nelerden etkilenir? İhraç işleminin gerçekleşeceği ülkenin kredi ve kredi risk primi eurobond faizini doğrudan etkiler. Bir ülkenin kredi notu o ülkenin piyasa işlemlerinde yükümlülüklerini zamanında gerçekleştirme gücünü ve oranını ifade eder. Bu oran yüksek ise güvenilirlik mutlaka artacaktır.

O halde eurobond faizi, bu değerlerden etkilenirken eurobond un kendi değeri nasıl anlaşılır ? Eurobond’un değeri iki farklı şekilde kategorize edilir. Primli ve iskontolu olarak adlandırılır. Bu iki değer ise ise eurobondun işlem gördüğü fiyatlandırmanın 100’ün altında veya üstünde olmasıyla kolaylıkla ayrıştırılır. Eurobond 100’ün altında işlem görüyosa pirimli değilse iskontoludur.

Eurobond ihracı işlemi gerçekleştiğinde vade sonuna kadar beklersen anapara ve faizin tümünü kazanç olarak elde edebilirsin. Fakat bu avantaja rağmen vadeyi beklemeden de işlemi durdurabilir ve kazancını çekebilirsin. Eurobond aracının avantajları bunlarla sınırlı değil tabii ki, hazine tarafından güvenceye alınması, alternatif vadelendirme seçeneklerine sahip olması ve yurt dışı piyasalarda alım satım işlemleri görebiliyor olması da önemli avantajlarındandır.


Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!