Eurobondlarda Fiyat ve Getiri Kavramları Nelerdir?

Eurobond fiyat ve getiri kavramları ne demektir? Eurobond fiyatı nasıl belirlenir? Eurobond fiyatını hangi faktörler etkiler? Eurobond nasıl getiri sağlar? Birçok yatırımcının aklında olan bu soruların cevaplarını birlikte öğrenelim… Devletlerin ve özel şirketlerin bazı ihtiyaçları için bazen borçlanmaları gerekebilir. Eurobond, işte bu ihtiyaçların karşılanması için ortaya çıkmış, uluslararası piyasalarda yabancı para cinsinden satılan borçlanma aracıdır.

Eurobond fiyat kavramını açıklamak için iki kavram kullanılmaktadır:

  • Temiz Fiyat (Clean Price): Üzerinde birikmiş faiz olmadan ürünlerin sahip oldukları birim değerini gösteren fiyattır. Eurobondlar, uluslararası piyasalarda ilk olarak temiz fiyattan işlem görürler.
  • Kirli Fiyat (Dirty Price): Eurobondlar, ihraç edildikten sonra birikmiş faizli fiyatile değerlenir. İşte bu birikimin temiz fiyata eklenmesiyle kirli fiyata ulaşılır.

Kirli Fiyat = Temiz Fiyat + Birikmiş Faiz

Eurobond fiyatları, piyasa koşullarına göre sürekli değişir. Eurobond fiyatını belirleyen başlıca koşullar şunlardır:

  • Faiz Oranları: Faiz oranları, eurobond fiyatlarının belirleyicilerinden biridir. Faiz oranları arttığında, eurobond fiyatları düşer. Bunun sebebi yatırımcıların daha yüksek faiz oranına sahip başka yatırım araçlarını tercih etmesidir.
  • Kredi Riski: Kredi riski yüksek olan kurumların ihraç ettiği eurobondların gelirleri, kredi riski düşük olan kurumların ihraç ettiği eurobondlara göre daha düşüktür.
  • Ekonomik Koşullar: Ekonomik büyümenin güçlü olduğu dönemlerde, eurobond fiyatları genellikle yükselir. Ekonomik büyümenin yavaşladığı veya resesyona girdiği dönemlerde ise eurobond fiyatları genellikle düşer.
  • Yatırımcı İlgisi: Yatırımcılar, eurobondlara fazla ilgi gösterirse, eurobond fiyatları yükselir. Yatırımcılar, eurobondlara az ilgi gösterirse, eurobond fiyatları düşer.

Eurobond Nasıl Getiri Sağlar?

Dolar cinsi Eurobondlar yılda iki kez, Euro cinsi Eurobondlar ise yılda bir kez kupon ödemesi yaparlar. Kupon ödemesi; yıllık kupon faizinin, yıl içindeki kupon ödeme sayısına bölünüp piyasa fiyatı (nominal değer) ile çarpılmasıyla bulunur.

Kupon Ödemesi = (Piyasa Fiyatı) x (Yıllık Kupon Faizi/Kupon Ödeme Sıklığı)


Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!