Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi nedir? Hisse senedinin ne gibi getirileri vardır? Borsada nasıl işlem yapılır?

Değişen piyasa değerleri ve sektör analizlerine bakıldığında yatırım piyasasında parasına değer katmak isteyen bireylerin ve kurumların katılım oranı git gide artıyor. Hisse senedi kavramı ise yatırım dünyasına adım atmak isteyenlerin bilmesi gereken konulardan biri. Peki borsanın en önemli araçlarından biri olan hisse senedi nedir ve hangi işlemleri kapsar? Birlikte öğrenelim!


Hisse senedi şirket sermayesinin işletmelerin, şirketlerin, fabrikaların veya halka mal olmuş markaların hisselerinin belli bir kısmını işletilmek üzere piyasaya sunması anlamına gelmektedir.

Peki her şirket hisse senedi çıkarabilir mi? Tabi ki hisse senedi çıkarmanın şirketler açısından da bazı koşulları bulunmakta. Hisse senedini anonim şirketler, sermayesi paylarla bölünmüş komandit şirketler, özel kanunlarla kurulan şirketler çıkarabilirler. Bu koşulları sağlamış olan şirketlerden hisse senedi alındığında yatırımcılar temettü gelir ve sermaye kazancı olarak iki farklı gelir elde eder.

Hisse senedini alan yatırımcılar aldıkları hisselerle işlem yaparken aynı zamanda hisse senedi aldıkları şirketin veya kuruluşun bünyesinde bazı haklara sahip olurlar. Sermaye karından pay hakkı, şirket yönetimine katılma hakkı gibi haklar hisse senedini almış olduğunuz şirket ile yakın temas halinde olunmasını sağlamaktadır. Hisse senedi almak yalnızca yatırımcıya değil şirket sahibine de kaynak sağlaması açısından yarar sağlar.


Hisse senedi aracısız bir finansman aracı olduğundan yatırımcıya özgür bir yatırım deneyimi katmaktadır. Herhangi bir yatırım kuruluşuna vereceğiniz alım emri ile hisse senedi almak ve işleme koymak oldukça kolay. Hisse yatırımı, yatırım fonları, endeks fonları, borsa yatırım fonları gibi hisse yatırım alanlarından hisse alınabilir. Alınan hisseler nominal fiyat, ihraç fiyatı, piyasa fiyatı ve borsa fiyatı olmak üzere dört farklı şekilde fiyatlandırılır. Hisse senedinin değerinin doğru ölçümlenebilmesi adına fiyatlandırması önemli bir ayrıştırma işlevidir.

Fiyatlandırmaları kısaca anlatmak gerekirse, nominal fiyat mali kayıtlarda yer almak üzere çıkarılan senedin üzerinde bulunan yazılı ilk değerdir. İhraç fiyatı yatırımcıya şirket tarafından sunulan satış fiyatı anlamına gelmekle birlikte hesaplanması nominal fiyat üzerinden yapılır. Piyasa fiyatına gelecek olursak, bu fiyatlandırma hisse senedinin sermaye piyasasındaki alım satım fiyatına denmektedir. İşlem gördüğü yer ile bağlantılı olarak borsada işlem gören hisse senedinin borsadaki işlem fiyatına da borsa fiyatı denir. Borsa fiyatı gün içerisinde borsa açılış ve kapanışlarında farklılık göstererek oldukça çeşitlendirilmiş bir fiyat yelpazesidir.


Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!