Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu

Kısa vadeli borçlanma araçları fonu nedir? Kısa vadeli borçlanma araçları fonu alım satım saatleri nedir? Kısa vadeli borçlanma araçları fonu? Birçok yatırımcının aklında olan bu soruların cevaplarını birlikte öğrenelim…

Fon ile en az %80 oranında devlet tahvili veya özel sektör borçlanma araçlarına yatırım yapılır. Kısa vadeli borçlanma araçları fonu'nun%20’lik kısmı ise piyasa beklentilerine göre diğer sabit getirili enstrümanlarda değerlendirilir. Tasarruflarını likiditesi yüksek kısa vadeli borçlanma araçlarında değerlendirmek isteyen yatırımcılar için uygundur.

Piyasa koşullarına göre dinamik bir şekilde portföy yapısı değiştirilerek, faiz hareketlerinden faydalanmaya çalışır. Fonun ortalama vadesi 90 günü aşamadığı için kısa vadeli yatırım yapmak isteyen ve risksiz faiz enstrümanlarına alternatif arayan yatırımcılar için uygundur.

Alım ve Satım İşlem Saatleri Nelerdir?

09.00-13.30 saatleri arasında yapılan alım-satım işlemleri aynı gün fiyatı ve valörü ile gerçekleşmektedir. Alternatif dağıtım kanalları üzerinden fon alım işlemleri iş günlerinde 00.00-13.30 ile 18.00-24.00 saatleri arasında yapılabilir. İş günlerinde 00.00-13.30 saatleri arasında yapılan işlemler o gün geçerli olan fiyattan, 18.00-24.00 saatleri arası, hafta sonu ve resmî tatil günlerinde yapılan işlemler ise ertesi iş günü için geçerli olacak fiyattan gerçekleşir. Fon satım işlemleri ise 00.00-24.00 saatleri arasında yapılabilir. İş günlerinde yapılan işlemler o gün geçerli olan fiyattan, hafta sonu ve resmî tatil günlerinde yapılan işlemler tatil öncesi son iş günü geçerli olan fiyattan gerçekleşir.

Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!