Kredi Risk Swapı (Kredi Temerrüt Takas Primi)

Kredi temerrüt takas primi nedir? Kredi temerrüt takas primi nasıl hesaplanır? Birçok yatırımcının aklında olan bu soruların cevaplarını birlikte öğrenelim…

Kredi Temerrüt Takas Primi olan ifadenin İngilizcesi Credit Default Swap olduğu için kısaltması CDS’dir. Finansal türev ürünüdür ve kredi riskini transfer etmeyi sağlar. İki taraf arasında gerçekleştirilen bir anlaşma olan CDS'de, satıcı taraf, belirli bir şirketin veya ülkenin borcunun ödenmemesi gibi bir durumda alıcıya tazminat ödemeyi taahhüt eder.

CDS risk primi, kredi riskini yansıtan bir maliyettir. Bu prim, CDS sözleşmesinde belirtilen kredi riskine dayanarak hesaplanır. Kredi riski, ilgili şirketin veya ülkenin borçlarının geri ödenmeme olasılığıdır. Kredi riski yükseldikçe, risk primi de artar.

Kredi Temerrüt Takas Primi (CDS) Nasıl Hesaplanır?

CDS hesaplaması yapılırken birkaç faktör göz önünde bulundurulmalıdır:

  • İlgili şirketin veya ülkenin CDS kontratının vadesi belli olmalıdır.
  • CDS oranı bulunmalıdır, bu oran risk primini ifade eder.
  • İlgili CDS oranını temsil eden yıllık prim miktarını bulmak için vade süresi kullanılır.
  • Son olarak, hesaplanan yıllık prim miktarını aylık, haftalık veya günlük bazda bölerek daha küçük zaman dilimlerindeki risk primini hesaplanabilir.

Bu prim ülkeye olan finansal güven baz alınarak serbest piyasa tarafından belirlenir. Bu yönüyle ülkelerin iflas riskini gösteren parametre olması sebebiyle önemlidir. Kredileri sigortalayanlar finansal güveni oluşturan parametrelere göre geri ödememe riskini ve riski satın almaya razı oldukları primin değerini belirlemeye çalışır. Kredi risk primi ifade edilirken her %1 faiz oranı 100 baz puana eşittir. Kredi risk priminin 100 olması durumda borç için beklenen faiz oranının %1 olduğu varsayılır.


Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!