Kupon Faiz Oranı ve Getiri Birbirinden Farklı Mıdır?

Yatırımcıların eurobonda yatırım yaparken aklına gelen en temel sorulardan kupon faiz oranı ve getiri oranı nedir? Kupon faiz oranı ve getiri birbirinden farklı mıdır? Birlikte öğrenelim!

Kupon faiz oranı ve getiri birbirinden farklıdır. Eurobondlar sabit kupon faizli olduğu için kupon faiz oranı vade sonuna kadar değişmemektedir. Ancak piyasada faiz oranı ve satış fiyatı değiştiğinde, Getiri de satış fiyatına göre değişiklik gösterir.

Yatırımcı elindeki eurobondu vade sonuna kadar tuttuğu takdirde elde edeceği getiri, ilk satın alındığı tarihten vade sonuna kadar tüm kupon ödemelerinin ve anapara ödemesinin denk geldiği getiriyi ifade eder. Getiri, tahvilin piyasa fiyatı ile kupon faizi arasındaki ilişkiye göre değerlenir. Tahvil fiyatı ile kupon faizi arasındaki ilişki, tahvilin getirisine ters oranda yansır. Eurobond kupon faiz oranı ise, nominal değer üzerinden yüzde olarak belirtilmekte olan, tahvil sahibinin alacağı faizdir. Eurobond’un dönemsel olarak yapacağı ödemenin, piyasa fiyatına yüzdesel oranını gösterir ve bu oranı piyasa koşulları etkilemez. Kupon faiz oranı, ödenecek faiz oranı ile ödeme koşullarına ilişkin esaslar, izahname ve sirkülerde açıkça belirtilmek koşuluyla belirlenmektedir.


Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!