Mevduat Nedir?

Yatırımınıza belirli faiz oranları ve süreler ile daha fazla değer katmak nasıl gerçekleşir? Bunun karşılığı bir hizmet var mıdır? sorularına karşılık olarak karşımıza mevduat çıkıyor. Nedir bu mevduat? Ne işimize yarar?

Mevduat, bankalara belli bir süreliğine paranı bıraktığında paranın faiz değerleri ile arttırıldığı hesap türüdür. Mevduat hesabı ile bankanın sana verdiği süre içerisinde paranı çekmemek zorundasın. Değerlenen paranı tercihine bağlı olarak 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 sene dolduktan sonra kullanabilirsin.

Bu genel tanımlara sahip olduktan sonra bilmen gereken şeylerden biri de mevduat türleridir. Mevduat hesabı türleri nedir? Nelere göre sınıflandırılır? Mevduat hesapları vadeli, vadesiz, ihbarlı ve kırık vadeli olarak karşımıza çıkıyor.Kısaca açıklamak gerekirse vadesiz mevduat hesabı, yatırımları süre kısıtı olmadan güvence altında tutan hesaptır. İsteğine göre paranı çekebilir, yeniden yatırabilir ve her türlü işlem yapabilirsin.

Vadeli mevduat hesabında ise şartlar hemen hemen tam tersi ilerlemektedir. Hesapta bulunan paraya vade süresi kadar faiz eklenir. Bankanın belirlediği süreyi tamamlamadan yatırılan miktarı çekilirse eklenecek faiz oranında düşüş yaşanır. Avantajlı bir yatırım deneyimi için bunun yapılması tavsiye edilmez.

İhbarlı mevduat hesabı ise ismiyle müsemma haber vermeyi çağrıştırır. Hesabındaki parayı çekmeden önce bankaya haber vermen gerekir. İhbar edilen süreden sonra para çekilebilir.

Son mevduat türü olan kırık vadeli mevduat hesabı müşterinin karar alma konusunda yatırımcıya daha fazla kolaylık sağlayan hesap türüdür. Müşteri vadesini bozmadan kendi belirlediği süre içinde parasını çekebilir ve faiz düşüş riskinden korunmuş olur.

Yatırımcıya faiz avantajı ile fırsatlar sunan mevduat hesapları şüphe yoktur ki önemli bir kazanç yöntemidir. Anaparanı değerlendirmek ve ilkel yöntemlerle paranı saklamak yerine sen de koşullarına en uygun banka ile çalışıp mevduat hesabı oluşturabilirsin.


Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!