Para Piyasası Fonu

Para piyasası fonu nedir? Para piyasası fonları hangi gün işlem görür? Para piyasası fonu işlem saatleri nelerdir? Birçok yatırımcının aklında olan bu soruların cevaplarını birlikte öğrenelim…

Para piyasası fonları, kısa vadeli ve minimum kredi riskiyle karakterize edilen borçlanma senetlerine yatırım yapan yatırım fonlarıdır. Para piyasası yatırım fonları en düşük volatiliteye sahip yatırım türleri arasındadır. Yapılan yasal düzenlemeler ile TL yatırım fonlarının paylarını alan şirketler için kurumlar vergisi istisnası bulunur. Bu kapsamda bu fonun paylarının fona iadesinden elde edilen gelirler de kurumlar vergisinden istisna avantajına sahiptir.

Fonun yatırım stratejisi çerçevesinde, fon toplam değerinin tamamı devamlı olarak vadesine 184 gün kalmış para ve sermaye piyasası araçlarına yatırılır. Fon portföyünün günlük ortalama vadesi 45 günü aşamaz. Fon portföyüne vadeye kalan gün sayısı hesaplanamayan varlıklar dahil edilemez. Fon portföyüne sadece TL cinsi işlemler ve varlıklar dahil edilir. Fon portföyüne yabancı para birimi cinsinden varlık ve altın ile diğer kıymetli madenler ve bunlara dayalı sermaye piyasası araçları dâhil edilemez.

Para piyasası fonları, iş günlerinde işlem görmektedir. Hafta sonu ise işlem görmezler. Bu nedenle, hafta sonu para piyasası fonlarının değeri değişmez.

Para Piyasası Fonunun İşlem Saatleri Nelerdir?

BİST Borçlanma Araçları Piyasası'nın açık olduğu günlerde 09.00-16.30 saatleri arasındaki alım talimatları o günün fiyatı üzerinden gerçekleşir. 16.30-18.00 saatleri arasında, yeni günün fiyatı hesaplanır. Bu saat aralığında fon alıma kapalı olup, mevcut fon katılma paylarının bozumu yapılabilir. 18.00-23.59 saatleri arasında verilen alım talimatları, yeni günün (bir sonraki iş gününün) fiyatı ile gerçekleşir. Para Piyasası fonuna günlük olarak giriş çıkış yapılabilir.

Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!