Parite Nedir?

Dolar her geçen gün artıyor… Türk parası euro karşısında kan kaybetti… Peki bu halk ağzıyla söylenen terimlerin ekonomideki karşılığı nedir? Nasıl hesaplanır? Dolar ya da euronun yükseldiğini nereden anlarız? Nasıl karşılaştırırız?

Ekonomide ülkelerin para değerleri hesaplanırken parite kelimesiyle karşılaşırız. Parite herhangi bir ülkenin para biriminin başka para birimlerine olan oranını ifade eder. Genellikle iki ülke para birimi esas alınarak değerler birbirine bölünerek hesaplanır. İthalat ve ihracatın doğrudan etkilendiği para birimleri olan euro ve dolar paritesi ülkemiz için oldukça önem arz eder.

Pariteleri etkileyen en önemli etken ise faizdir. Faiz oranlarının hareketlenmesi, yaşanan iniş ve çıkışlar para değerlerini doğrudan etkiler. Ülkeye giren dövizin artışa geçmesi ve faiz oranının yükselmesiyle birlikte ülke ekonomisi olumlu etkilenir.


Ülkelerin para değeri büyüklüklerine göre pariteler çeşitlenir. Ekonomileri büyük olan ülkelere ait 7 adet para birimi bulunur. İşlem görme oranlarının yüksekliğinden dolayı USD, EUR, GBP,AUD,CAD,CHF VE JPY gibi pariteler majör para birimi tanımına girerler. Bu birimlerinin diğer para birimleriyle aralarındaki arasındaki fiyata eurusd gbpusd parite denir. İşlem hacmi daha az olan ve yerel yatırımcıların ilgi alanına giren birimler ise minör parite olarak tanımlanır.


Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!