Pay Piyasası Nedir?

Borsada birçok piyasadan söz ediliyor. Her aracın işlem gördüğü piyasa aynı olmayabiliyor. Borsa İstanbul’da işlemlerin gerçekleştirildiği dört temel piyasa bulunmakta. Bunlardan biri de yazımıza konu olan Pay Piyasası. Pay Piyasası ne anlama gelmekte? İçinde hangi ürünleri barındırmakta? Birlikte öğrenelim!

Pay piyasası, likit, şeffaf ve güvenli bir yatırım deneyimine olanak sağlayan, şirket payları, varantlar, sertifikalar, borsa yatırım fonları ve yeni pay alma haklarının işlem gördüğü piyasadır. Bu piyasada gerçekleşen tüm işlemler yatırım kuruluşları tarafından yapılır. Yatırımcı kişisel olarak işlem yapamamaktadır. Aracı kurumlarda hesap oluşturularak yapılan pay piyasası işlemleri elektronik sistemler üzerinden yapılır. İşlemlerde öncelik verilen dinamikler zaman ve fiyat olarak karşımıza çıkar.

Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda farklı sektörlerden şirketlerin payları, yeni pay alma hakları, borsa yatırım fonları, varantlar ve sertifikalar işlem görmektedir. Borsa İstanbul Pay Piyasası yerli ve yabancı yatırımcılar için likit, şeffaf ve güvenli yatırım ortamı sağlamaktadır.


Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!