Salam Sukuk

Salam sukuku nedir? Salam sukuku hangi durumlarda kullanılır? Salam sukuku nasıl bir ortaklık sağlar? Birçok yatırımcının aklında olan bu soruların cevaplarını birlikte öğrenelim…

Salam Sukuk, Salam sermayesi toplamak için eş değerde ihraç edilen, ağırlıklı olarak emtiaların üzerine düzenlenen belgelerdir. Toplanan bu sermaye ile ihraç olan belgeleri alanlar Salam mallarının mülkiyetini almış olur. Belgeleri ihraç eden bu malların satıcısı olan kişidir. Üyeler ise malların alıcılarıdır. Ödenecek olan ücretler malların satın alma fiyatıdır. Salam belgelerini ihraç edenler mal sahipleridir ve bu mal sahipleri Salam bazlı malları ihraç edilen Salam Sukuk belgeleri ile satmaya yetkilidirler.

Salam bazlı menkuller bir SPV aracılığıyla çıkartılıp satılabilir. Böylece yatırımcılardan alınan fonlar belli bir malın ileriki bir tarihte teslim alınacağı sözleşmesi ile SPV şirketine ödenir. SPV ayrıca sözleşmede belirtmiş olduğu miktardaki malı teslim etme zamanında daha yüksek bir fiyattan pazarlaması için bir acente ile anlaşabilir. Alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki fark SPV’nin ve ayrıca Sukuk alıcılarının kârıdır.

Salam için geçerli olan tüm şer-i gereklilikler Salam Sukuk için de geçerlidir. Bu gereklilikler şunlardır:

  • Alıcı ödemeyi tam olarak yapmalı
  • Salam bazlı mal standart bir yapıya sahip olmalı
  • Malın miktarı, kalitesi, teslim tarihi ve yeri açıkça belirlenmiş olmalı

Salam ve aynı zamanda Salam Sukuk ile ilgili şeri şartlardan bir diğeri de alınan malın vade zamanı gelmeden ikinci bir satışının yapılamamasıdır. Bunun sebebi bu tür işlemlerin borç satışı olarak değerlendirilmesidir. Bunun sonucunda da Salam likit olmayan ve yatırımcılara cazip gelmeyen bir enstrüman halini alır.

SPV: Special Purpose Vehicle


Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!