Sepet Kur

Özellikle yıllık enflasyon hesaplamalarında ya da değer hesaplamalarında sepet kur kelimesini oldukça sık duyuyoruz. Sepet kur değeri artışa geçti ya da sepet kurda son durum nedir? gibi haberleri okuduğumuzda ne anlamamız gerekiyor? Sepet kur nedir?

Kendimizi bir alışverişte elimizde sepetle hayal edelim. Aklımıza ilk gelen sepet görüntüsünde almak istediğimiz ürünlerden belli oranlarda olduğunu görürüz. Sepetin tamamında tek bir ürün düşünülemez.Finans dünyasındaki sepet mantığında da buna benzer bir durum vardır. Her değerden farklı oranlarla veriler alınarak oluşturulan bir birleşim kümesi denilebilir. Bir ülkenin kendi para biriminin en az iki yabancı para birimine oranla taşıdığı değeri ölçmek için oluşturulan kur değerini sepet kur olarak nitelendirilir. Çoğunlukla USD ve EUR para birimlerinin Türk Lirası karşısındaki değeri ölçümlemek için yarım EUR yarım USD toplanarak değerler karşılaştırılır. Bu karşılaştırmaların sonucunda ise ülke para biriminin değer kazanıp kazanmadığını sayısal verilerle gözlemlemek kolaylıkla sağlanmış olur.

Burada dikkat edilmesi gereken husus ise oluşturulmuş olan sepet kurun, kura dahil edilen EUR ve USD paritelerinden bağımsız takip edilmesidir. Paritelerin kendi içinde göstermiş olduğu değişkenlere yetişmek oldukça zor olacaktır.

Peki buraya kadar bahsettiğimiz sepet kur ya da sepet mantığı yatırım dünyasında nasıl işliyor? Yatırımlarımızı belli parçalara ayırarak kendi sepetimizi oluşturabilir miyiz? Cevap tabi ki evet. Elinizdeki kazancın farklı yatırım enstrümanları ile çeşitlendirerek sepet portföy oluşturabilirsin. İşlem gören enstrümanlarından sana daha fazla kazanç getirecek olanları sepet portföyüne ekleyerek varlık ve risk dağılımını daha dengeli bir hale getirmek mümkün. Aynı anda sepet portföyünde hem emtia hem hisse senedi gibi çeşitli araçların bulunmasına olanak sağlanır.
Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!