Sukuk Fonlarının Kullanımı Nasıl Olur?

Sukuk Fonlarının Kullanımı Nasıl Olur?

Sukuk, devlet ve şirketlere finansman sağlama aracı olarak ihraç edilen, yatırımcıya faizsiz sabit getiri imkânı sunan finansal sertifikalardır. Asya ve Körfez ülkelerinde yaygın olarak kullanılmakta olup, İslami hukuk prensiplerine uygun hazırlanan İslami finansman kaynaklı bono olarak adlandırılmaktadır. Peki, sukuk fonlarının kullanımı nasıl olur?

Türkiye'de sukuk uygulaması, Varlık Kiralama Şirketleri (VKŞ) tarafından çıkarılan kira sertifikaları şeklinde ortaya çıkmıştır. Çeşitli sukuk uygulamaları arasında sadece İcara Sukuk olarak ifade edilen kira sukuku ile ilgili mevzuat hazırlanmıştır.

İhraç ile finansman sağlayacak şirket olan kaynak kuruluş, bilançosundaki devre konu varlığı ihraç özelinde kurulacak olan Varlık Kiralama Şirketine (VKŞ) gerçek satış şeklinde satıp, VKŞ'den geri kiralar. VKŞ, kira sertifikası ihraç hasılatı ile kaynak kuruluşa varlık satış tutarını öderken, kaynak kuruluş edindiği kira gelirleri ile de Kira Sertifikası sahiplerinin kupon ödemelerini gerçekleştirir. Vade sonunda Varlık Kiralama Şirketi, varlığı kaynak kuruluşa satıp elde ettiği hasılatla, Kira Sertifikalarının itfasını gerçekleştirmiş olur.

Sukuk alım satım işlemlerini gerçekleştirilebilmek için yatırım hesabının olması gerekir. Yatırım hesabını QNB Finansinvest mobil uygulaması üzerinden açabilirsin. QNB Finansinvest aracılığıyla sukuk almak için müşteri temsilcin ile iletişime geçebilirsin.

Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!