Varant Türleri

Varantlar alım varantı ve satım varantı olarak ikiye ayrılırlar. Peki alım ve satım varantı nedir? Birlikte öğrenelim...

Alım Varantı: Alım varantları dayanak varlığın performansına kaldıraçlı olarak yatırım yapma imkânı verir. Alım varantları yatırımcıya herhangi bir yükümlülük getirmezken ilgili dayanak varlığı vadede belirli fiyattan alma hakkı tanır. Alım varantları dayanak varlık doğru orantılı hareket eder. Dayanak varlığın fiyatı yükseldikçe alım varantının da değeri artar.

Satım Varantı: Satım varantı yatırımcısına belirli bir tarihte ilgili dayanak varlığını belirli bir fiyattan satma hakkı verir. Satım varantları yatırımcıya herhangi bir yükümlülük getirmez ve ilgili dayanak varlığını vadede belirli fiyattan satma hakkı tanır. Satım varantının karda olması için ise hisse fiyatının kullanım fiyatından daha düşük olması gerekir. Satım Varantı dayanak varlık ile ters orantılı hareket eder. Dayanak varlığın fiyatı yükseldiğinde satım varantının değeri düşerken, fiyatı düştüğünde satım varantının değeri artar.


Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!