Varantların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Varantlar yatırımcıya, dayanak varlığı önceden belirlenen bir fiyattan belirli bir tarihte alma ya da satma hakkı veren ve bu hakkın nakit uzlaşı ile kullanıldığı menkul kıymet niteliğindeki sermaye araçlarıdır. Diğer bir deyişle varantlar, menkul kıymet haline getirilmiş opsiyonlardır. Varantlar yatırımcıya bir hak verirken yükümlülük getirmez.

Peki varantların avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Varantların Avantajları

Varantların avantajları arasında ilk öne çıkan özellikler şunlardır: Teminatız işlem imkânı, kaldıraçlı işlem, zengin işlem stratejileri, limitli zarar limitsiz kar, asimetrik getiri, daha az miktarla daha yüksek hacimli işlem imkânına bağlı olarak da düşük komisyon şeklinde sıralayabiliriz. Biraz daha detaylandırmak gerekirse:

  • Limitli zarar, limitsiz kâr

Varantlarda varant primi karşılığında kullanma hakkı elde edilir. Yatırımcının zararı varant primi ile sınırlı iken kârı sınırsızdır.

  • Zengin işlem stratejileri

Varantlar opsiyonların menkul kıymetleştirilmiş varlıklarıdır dolayısıyla opsiyon stratejileri de varantlara başarı ile uygulanabilir.

  • Düşük işlem komisyonu

Daha az miktarla daha fazla işlem imkânı tanıyan varantlarda işlem komisyonu dayanak varlık fiyatının üzerinden değil, varant fiyatı üzerinden alınır.

  • Kaldıraç sistemi

Varantlar kaldıraçlı ürünlerdir; kaldıraç sistemi ise daha az miktarla daha yüksek hacimli işlem yapılmasına imkân verir ve yüksek kazanç fırsatı taşır.

  • Teminatsız işlem imkânı

Varantlarda Forex ve VİOP kontratlarının aksine işlem yapmak için teminat yoktur.

  • Asimetrik getiri

Varantlarda olumlu performans ileriye doğru yansırken olumsuz performans geriye yansımaz.

Varantların Dezavantajları

Yatırımın doğasında risk vardır ve getiri risk ilişkisinin doğru kurgulanmaması beraberinde ciddi kayıpları getirir. Ayrıca varantların klasik yatırım araçlarından farklı hareket etmeleri de bu riskleri artıran unsurlar arasındadır. Peki, varantların dezavantajları nelerdir? İşte varantların riskleri:

  • Varantların ömürleri sınırlıdır

Varantlar belirli bir vadeye sahiptir ve vade sonunda varant sona erer.

  • Varant primi tamamen kaybedilebilir

Varantların piyasada oluşacak fiyat hareketleri sonucunda varanta vade içinde yatırılan paranın tümünün kaybedilme riski vardır. Fakat risk varanta ödenen bedel ve buna ödenen komisyon ile sınırlıdır.

  • Varantlarda zaman değeri

Varantlarda vade boyunca zaman değeri kaybı yaşanır. Vade bitiminde zaman değeri sıfırlanır.

  • Yüksek kaldıraç

Fiyatların beklenti yönünde hareket etmemesi durumunda ya da oynaklığın fazla olduğu durumlarda yüksek kaldıraç kullanımı zararı büyütebilir.

Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!