Yatırım Fonu

Birikim yapmak ya da birikimlere değer katmak neredeyse herkesin yapmak istediği bir hareket. Borsada yatırım yapmak ise herkesin cesaret edemediği bir noktada… Hangi hisse senedinin getirisi ne kadardır ya da paramı kaybeder miyim sorularının bir sonu yok diyebiliriz. İşte tam da bu tip kafa karışıklıklarında karşımıza çıkan o terim ; Yatırım Fonu! Yatırım Fonu nedir? Neleri kapsamaktadır? Yatırımcıya faydaları ve barındırdığı riskler nelerdir! Birlikte öğrenelim!

Yatırım fonu, yatırımcılardan elde edilen birikimlerle oluşturulan gelirin/portföyün birden fazla enstrüman ve menkul kıymetlerde değerlendirilmesi işlemidir. Profesyoneller tarafından risk ve getiri analizleri yapılarak yönetilir. Bu yönetimde yer alan çalışanlar “Portföy Yöntecileri” olarak görev alırlar. Yatırım fonları içerisinde hisse senedi, tahvil, repo, kıymetli madenler, emtia gibi farklı enstrümanlar barındırabilir. Fonlar hisse senedi ağırlıklı olabileceği gibi borçlanma araçları ağırlıklı da olabilir.

Yatırımcıya olan getirisi veyahut zararı dönemsel ekonomik gelişmelerle doğru orantılıdır. Yaşanacak olası riskleri azaltmak için ise fonu çeşitlendirmek en doğru yöntem olacaktır.


Bu, sözlüğümüzde bulunan terimlerin sayısı
Bilmediğin terimi hemen ara!